ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna’ya hava savunma sistemi sağlayacaklarını duyurdu

AA

NATO’nun 75. yıl dönümü için Andrew W. Mellon Oditoryumu’nda düzenlenen törende konuşma yapan ABD Başkanı Joe Biden NATO’nun hiç olmadığı kadar iyi donanımlı olduğunu belirterek bu yıl 23 müttefikin Gayri Safi Yurtiçi Hasılası’nın yüzde 2’sini savunmaya ayırdığını anımsattı.

Biden, bunun çok büyük bir ilerleme olduğunu vurgulayarak, “Hiç olmadığımız kadar güçlüyüz” değerlendirmesinde bulundu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’da durmayacağını kaydeden Biden, “Ancak şunu bilin ki Ukrayna, Putin’i durduracaktır. Özellikle bizim kolektif desteğimizle” dedi.

“Ukrayna’nın hava savunması için tarihi bir bağış yapacağız”

Biden, “Bugün Ukrayna’nın hava savunması için tarihi bir bağış yapacağımızı duyurmak istiyorum. ABD, Almanya, Hollanda, Romanya ve İtalya, Ukrayna’ya ilave 5 stratejik hava savunma sistemi için teçhizat sağlayacak. Gelecek aylarda ise ABD ve ortakları, Ukrayna’ya onlarca ilave taktik hava savunma sistemi sağlayacak” bilgisini verdi.

Putin’in savaşı nedeniyle ölümlerin arttığına dikkati çeken Biden, 350 binden fazla Rus askerinin öldüğünü, 1 milyonunun ise yaralandığını dile getirerek çok sayıda genç insanın kendileri için gelecek göremediğinden Rusya’dan ayrıldığını ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir